Laptop czy tablet dla studenta? Co wybrać? Polecane modele

| 1 Komentarz
Zarówno laptop, jak i tablet mogą się przydać studentom. Które urządzenie będzie lepszym wyborem?

Wielu studentów rozważa zakup laptopa lub tabletu. Urządzenia te zapewniają wygodę, mobilność oraz możliwość użytkowania ich zarówno w domu, akademiku, na uczelni, jak również w pociągu lub kawiarni. Które urządzenie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Polecane tablety

Laptop czy tablet na studia?

Oba rodzaje urządzeń mobilnych mają swoje zalety i mogą okazać się przydatne dla studentów. By podjąć dobrą decyzję w tym zakresie, warto przyjrzeć się bliżej cechom, wadom i mocnym stronom obydwóch urządzeń.

Laptop vs. Tablet

Laptop

  • Mobilny, ale większy i cięższy niż tablet.
  • Wygodny do pisania. Posiada zintegrowaną, komfortową klawiaturę.
  • Większy ekran – dobre rozwiązanie do długotrwałego korzystania, nauki, korzystania z Internetu.
  • Potencjalnie wyższa wydajność i funkcjonalność.
  • Noszenie go ze sobą na uczelnię wymaga stosowania plecaka lub odpowiednio dużej torebki (najlepiej, by były to rozwiązania dedykowane na laptopa).

Tablet

  • Mobilny, lekki i kompaktowy.
  • Mniej wygodny do pisania. Można do niego dokupić etui z klawiaturą, ale i tak nie będzie to tak komfortowe rozwiązanie, jak w laptopie.
  • Mniejszy ekran – wygodny do użytkowania aplikacji.
  • Nieco mniej wszechstronne urządzenie.
  • Można nosić go w etui i w zwyczajnej torebce lub plecaku.

Nie zawsze laptop okazuje się słusznym rozwiązaniem. W końcu jest to maszyna, która musi odpowiednio więcej ważyć, by zachować trwałość i jakość wykonania, a jednocześnie nie da się jej zmniejszyć poniżej pewnego pułapu. Alternatywą są tablety. Co prawda nie przydadzą się studentom na uczelniach technicznych, na których będzie wymagana obsługa bardziej wymagających programów, jednak świetnie sprawdzą się w plecakach i torebkach studentów nie potrzebujących wydajnych maszyn. Tablet jest jeszcze mniejszy i lżejszy niż ultrabook, a jego jedyną niedogodnością może okazać się tylko brak fizycznej klawiatury (który można bardzo szybko rozwiązać za pomocą doczepianej klawiatury.

  • Dla kogo laptop na uczelnię? To rozwiązanie rekomendowane studentom kierunków technicznych, którzy na zajęciach będą użytkowali bardziej zaawansowane programy i aplikacje. Laptop przyda się także do notowania na zajęciach oraz pisania prac zaliczeniowych. To bardziej funkcjonalne rozwiązanie, którego mankamentem są głównie gabaryty oraz większy ciężar.
  • Dla kogo tablet na uczelnię? Osoby, które poszukują urządzenia do korzystania z Internetu, zapisywania podstawowych informacji, korzystania z aplikacji oraz funkcji multimedialnych, mogą postawić na mniejszy i bardziej kompaktowy tablet. Do notowania warto jeszcze dokupić oddzielną klawiaturę.

Dobry laptop na studia – jak wybrać?

Laptop dla ucznia lub studenta to urządzenie, które będzie wykorzystywane do nauki oraz rozrywki. To dość szerokie zastosowanie, dlatego samo urządzenie musi zostać wybrane ze starannością. Warto już na samym początku zastanowić się, do czego laptop będzie częściej wykorzystywany: do specjalistycznego oprogramowania, robienia notatek na wykładach czy też do zadań multimedialnych i czysto rozrywkowych. By wybrać dobry laptop dla studenta, warto zwracać uwagę na poniższe kryteria:

  • Cena – to kwestia, od której wielu studentów rozpoczyna zakupy. O studenckim budżecie krążą liczne anegdoty, dlatego właśnie koszt zakupu urządzenia można uznać za kwestię priorytetową. Na szczęście ceny urządzeń elektronicznych nie stoją w miejscu i w dobrej cenie można kupić laptopy, które z powodzeniem wystarczą do pracy, nauki i multimediów. Laptopa można kupić nawet za niespełna 1000 złotych, choć warto przyjrzeć się także odrobinę droższym urządzeniom i ich parametrom.
  • Wydajność – trudno wskazać najlepsze rozwiązanie, jako że studenci różnych kierunków mają różnorodne potrzeby, warto jednak zainwestować w laptopa z szybkim procesorem np. z serii Intel Core, dzięki czemu użytkowanie urządzenia będzie komfortowe. Do większości studenckich zastosowań wystarczający będzie procesor o dwóch rdzeniach i czterech wątkach. Warto zwrócić uwagę także na ilość pamięci RAM (4 GB to rekomendowane minimum).
  • Czas pracy na baterii – na zajęciach nie zawsze można będzie podłączyć urządzenie do gniazdka, dlatego też warto poszukać notebooka, który oferuje jak najdłuższy czas pracy na baterii.
  • Rozmiary – notebook na studia powinien być lekki, smukły i mobilny. Dobrym wyborem może okazać się szczególnie lekki ultrabook lub zwykły laptop, ale o smukłej i lekkiej obudowie.
  • Kultura pracy – czyli kwestia głośności urządzenia i komfortu jego użytkowania. Zbyt głośno pracujące urządzenie, którego klawisze nieznośnie stukają, może przeszkadzać innym studentom, a także wykładowcom. Za ciche i wygodne w dyskretnym użytkowaniu uznaje się klawiatury wyspowe. Jeśli zaś chodzi o pracę samego urządzenia, to informacji na temat kultury pracy można poszukać w testach i recenzjach, ale wiele nowych laptopów pracuje niemal bezgłośnie i bezproblemowo.
  • Łączność i złącza – laptop powinien oferować możliwość podłączania różnych urządzeń zewnętrznych i peryferyjnych. Porty USB, USB 3.0 i USB typu C nie są jedynymi, które mogą się przydać. W urządzeniu powinno znaleźć się także gniazdo słuchawkowe, złącze umożliwiające podpięcie zewnętrznego monitora (na przykład HDMI). Przydatny może okazać się również czytnik kart pamięci. Urządzenie powinno być również wyposażone w obsługę sieci przewodowej, bezprzewodowej Wi-Fi oraz Bluetooth. Warto rozważyć także kwestię wbudowanego modemu, który pozwoliłby na korzystanie z Internetu w dowolnej lokalizacji.
  • System operacyjny – niektóre laptopy są wyposażone w system operacyjny. Najczęściej jest to Windows 10, a czasami Windows 8 lub Linux. Przed zakupem urządzenia z systemem warto jeszcze zorientować się, czy uczelnia nie udostępnia darmowej licencji na oprogramowanie lub nie oferuje systemu do zakupu z dużą zniżką (to może być bardziej opłacalne niż zakup laptopa z systemem).

Jak wybrać laptopa w zależności od kierunku studiów?

Laptop lub tablet może przydać się każdemu, kto studiuje, ale na pewnych kierunkach jego posiadanie jest niemal niezbędne. Szczególnie istotne jest posiadanie laptopa na uczelniach technicznych – na przykład na studiach z zakresu informatyki i programowania, a także architektury i projektowania.

  • Jaki laptop dla studenta informatyki? Nauka programowania, pisanie kodu oraz korzystanie z programów informatycznych nie jest przesadnym obciążeniem dla komputera, ale i tak warto dysponować laptopem o, co najmniej, dwurdzeniowym procesorze z rodziny Intel Core. Ważna jest także wielkość ekranu (wygodny będzie laptop o przekątnej 15,6 cali), rozdzielczość (HD lub Full HD) oraz klawiatura (najlepiej z wydzieloną częścią numeryczną).
  • Jaki laptop na studia dla studenta architektury? Jeśli w grę wchodzi konieczność obsługi programów typu AutoCAD, warto zainteresować się urządzeniami o solidniejszym procesorze oraz odpowiednio większej zasobności pamięci RAM.

Laptop czy netbook dla studenta?

Netbook, podobnie jak ultrabook, to bardzo dobre rozwiązanie dla humanistów i studentów, którzy szukają komputera do robienia notatek, przeglądania stron www oraz pisania prac. Są lekkie, mniejszych rozmiarów, a przy tym zapewniają dość długi czas pracy na baterii. Laptop to urządzenie, które przyda się przede wszystkim na uczelniach technicznych, gdzie wyższa wydajność oraz większy ekran jest jak najbardziej wskazany.

Laptop z funkcją tabletu - laptopy, które można przekształcić w tablet, nazywa się konwertowalnymi lub hybrydami. Obecnie są to najczęściej ultrabooki, lekkie, niewielkie i wydajne maszyny, wyposażone w dotykowy ekran. Działają pod kontrolą systemu Windows. Dla studenta taki laptop może być idealnym rozwiązaniem, który pozwoli zarówno komfortowo pracować dzięki klawiaturze jak i wykorzystywać go w celach rozrywkowych jako tablet.

Udostępnij
5,0
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Dla studenta ważna jest cena xD ja swój nowy gadżecik kupiłem na promocji "Niskie ceny do szkoły", co z tego, że nie idę już do szkoły, student też sie uczy :D
Specjalista Morele | 22:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.